Aditivul alimentar E171, cunoscut sub numele de dioxid de titan, nu mai este autorizat pentru utilizare în produsele alimentare din Republica Moldova începând cu 7 martie 2024. Despre aceasta informează Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA).

Banner 2 - inline

Decizia este bazată pe avizul Autorității Europene pentru Siguranța Alimentară, care  a specificat că E171 nu mai poate fi considerat un aditiv alimentar sigur.

„Cu toate acestea, produsele alimentare cu conținut de dioxid de titan,  care au fost introduse pe piață, până la intrarea în vigoare a modificărilor respective, pot fi menținute în circulație până la expirarea termenului de valabilitate al produsului sau până la epuizarea stocurilor”, precizează inspectorii ANSA.

Totodată, aceștia avertizează că vor spori controlul asupra produselor alimentare aflate pe piață, având în vedere că de la intrare în vigoare a ultimilor modificări la actele normative menționate supra au trecut un termen de mai bine de 9 luni.

Precizăm că, dioxidul de titan se utilizează pentru a conferi o culoare albă multor produse alimentare, de la produse coapte și paste tartinabile, până la supe și sosuri, sosuri pentru salate și suplimente alimentare.

Amintim că, aditivul alimentar E171 rămâne a fi autorizat pentru utilizare în medicamente, atât în Uniunea Europeană, cât și în Republica Moldova.

Banner 3 - sidebar
Banner 4 - full width
Flux de știri
Banner 5 - sticky sidebar first
Banner 0 - sidebar cover
Advertoriale
Protecția legumelor: Cum controlează fermierii afidele și musculița albă

Protecția legumelor: Cum controlează fermierii afidele și musculița albă

Sectorul producției de legume reprezintă un pilon esențial al economiei agricole a României și joacă un rol important la nivelul Uniunii Europene. Conform datelor Institutului Național de Statistică (INS), producția de legume a României a atins aproximativ 2,53 milioane de tone în 2025, marcând o…
Asociația Nucicultorilor din R. Moldova a împlinit 20 de ani de activitate

Asociația Nucicultorilor din R. Moldova a împlinit 20 de ani de activitate

Evoluția și perspectivele sectorului nucifer din Republica Moldova au fost analizate în cadrul conferinței jubiliare dedicate celor 20 de ani de activitate ai Asociației Nucicultorilor din Republica Moldova (ANRM). Evenimentul a reunit reprezentanți ai sectorului, autorități și experți, într-o discuție amplă despre provocările actuale și…
Передел рынка промышленных яблок в Молдове. Какие бонусы это сулит фермерам?

Передел рынка промышленных яблок в Молдове. Какие бонусы это сулит фермерам?

В текущем году в секторе промпереработки яблока в Молдове наметились структурные изменения. В данный момент на стадии  оценки находится сделка по приобретению компанией Orhei-Vit промышленной базы фабрики Natur Bravo (Купчинь). Покупатель намеревается в ближайшее время инвестировать в завершение сделки и подготовку фабрики к новому сезону…
Banner 6 - sticky sidebar second