O întreprindere din sectorul agricol, amendată cu circa 2,3 milioane de lei
Данный материал был переведен при помощи ИИ.
Circa 2,3 milioane de lei va trebui să achite in bugetul de stat întreprinderea Orom-Imexpo SRl pentru încălcarea prevederilor legislației concurențiale. Este vorba de preluarea controlului asupra întreprinderii „Ișcomagro» SRL, și punerea în aplicare a concentrării economice până la declararea acesteia ca fiind compatibilă cu mediul concurenţial.
„Sancțiunea a fost aplicată de Plenul Consiliului Concurenței urmare a investigației, inițiate din oficiu, în cadrul căreia s-a constatat că grupul întreprinderilor asociate cu Orom-Imexpo a realizat o operațiune de concentrare economică cu Ișcomagro SRL și avea obligația de a notifica operațiunea respectivă Consiliului Concurenței până la punerea în aplicare a acesteia, obligație legală care nu a fost onorată”, precizează autoritatea de supraveghere.
Întreprinderile din grupul Orom-Imexpo și Ișcomagro SRL sunt prezente pe piața cultivării și comercializării cu ridicata a grâului, porumbului și semințelor de floarea soarelui.
Astfel, la data de 09.10.2023 Plenul Consiliului Concurenței a emis Decizia nr. DCE-16/22-43, prin care a aplicat amendă întreprinderii „Orom-Imexpo» SRL în mărime de 2 366 154,60 lei (două milioane trei sute șaizeci și șase mii una sută cincizeci și patru lei, 60 bani).
Totodată, Consiliul Concurenței prin aceeași decizie a declarat operațiunea de concentrare economică realizată dintre „Orom-Imexpo» SRL și „Ișcomagro» SRL compatibilă cu mediul concurențial.
În acest context, Consiliul Concurenței atenționează despre interzicerea punerii în aplicare a unei operațiuni de concentrare economică până la declararea acesteia ca fiind compatibilă cu mediul concurențial și obligativitatea notificării intenției de realizare a unei operațiuni de concentrare economică.
⚡️Urmărește știrile Agroexpert pe-> Telegram | Viber | Facebook | Instagram | News letter!







